Víte, jak o bižuterii správně pečovat, aby nás krášlila co nejdéle? V prvé řadě si musíme ujasnit to nejpodstatnější: bižuterie je ozdoba, nikoli užitná věc. Proto doporučuji dodržovat níže uvedené zásady:
Pokud se chystáte do společnosti, je vhodné provést nejprve veškeré kosmetické úpravy a až následně se zkrášlit zvolenou bižuterií. Při návratu domů je vhodné bižuterii odkládat jako první. Při svlékání byste totiž mohly poškodit nejen bižuterii, ale také svůj oděv.
Parfémy, oleje, krémy, líčidla a laky na vlasy, tedy obecně kosmetika, kterou chcete zkrášlit svoji osobnost, působí nepříznivě na vaši bižuterii a šperky. Chemické látky, které jsou v nich obsažené, mohou narušit a v horším případě i poškodit povrchovou úpravu bižuterie. Používáním těchto prostředků zkracujete životnost vaší bižuterie.
Šperky si ukládejte do vhodných šperkovnic, boxů nebo etují. Náramky a náhrdelníky doporučuji zavěsit na speciální stojánky nebo háčky - na suchém místě mimo dosah přímého slunečního světla.
Bižuterie nepatří do vody, je proto žádoucí ji před koupelí odložit. A to nejen doma ve vaně, ale i v bazénu nebo u moře. Chlór, sůl i vonné koupelové oleje bižuterii znehodnocují, stejně tak jako přímé slunce.
Chraňte šperky před kontaktem s tvrdými předměty a s abrazivními přípravky. Vyvarujte se kontaktu šperků s chemikáliemi (kyseliny, alkohol, louhy atd., způsobují oxidaci šperků).
Otevírejte veškerá zapínání s jemností.
Vyhněte se nošení šperků při sportu a jiných aktivitách, které zapříčiňují zvýšené pocení.
Lepené kamínky a lepená keramika by neměly přijít do styku s vodou - vypadnutí lepených kamínků je téměř vždy důsledek vystavení šperku vyšší teplotě, např. při koupeli nebo mytí nádobí!!!
Odkládat šperky na práci i na noc. V noci můžete zadrhnout šperkem o povlečení nebo pyžamo a můžete bižuterní šperk poškodit. V noci se také více vylučuje pot a bižuterní šperky tak mohou reagovat na pot. Při vystavení nežádoucím vlivům (viz výše) a dále u osob s agresivním potem a u osob nemocných či používajících léky může dojít ke změně vzhledu povrchu křišťálových i kovových dílů (např. žloutnutí a černání stříbrných kovodílů). PH osob: existují určití lidé jejichž tělesné PH je více kyselé než normálně. Tyto osoby potřebují měnit svoji bižuterii častěji, aby se nezničila. K čištění bižuterie používejte jemnou čistící tkaninu; u stříbrné bižuterie hadřík nebo roztok určený pro čištění stříbra.
K čištění rhodiované bižuterie používejte pouze měkký hadřík namočený ve vlažné vodě s přídavkem saponátu. Po vyčištění bižuterii důkladně vysušte.
Nerezová a chirurgická ocel je velmi odolná, pevná, nevadí jí voda ani jiné okolní vlivy, je stálobarevná a zdravotně nezávadná. Bižuterní kovy nejsou tak trvanlivé a odolné, jejich povrch se časem "unaví" a změní barvu.
Některé druhy korálků jsou barvené povrchově a jejich lak se může v průběhu užívání odřít.